دان آلفا


           

نرخ ارز | قيمت طلا و سکه | قيمت آهن آلات | قيمت موبايل | قيمت خودرو | اخبار بازار | سايت اقتصادي جيب

کلیپ صوتی و تصویری اولین سرود ملی ایران (وطنم)

وطن یعنی چه آباد و چه ویران
وطن یعنی همین جا یعنی ایران

چند روزی است که بحث موزیک های میهن پرستانه خیلی داغه ، هرجا که پا میزاری یا موزیک نام جاوید وطن رو می شنوی یا ای ایران ای مرز پرگهر یا در بعضی جاها نیز صدای ایران ای سرای امید و یا صدای ای ایران تا نفس دارم به گوش میرسه ، در این پست قصد دارم موزیکی که بارها از شبکه های مختلف تلویزیونی با نام وطنم و با صدای سالار عقیلی پخش شده و طرفدارهای زیادی هم داره رو واسه دانلود روی وب قرار بدم .

نخستین سرود ملی ایران
نخستین سرود ملی ایران سرنوشتی غریب پیدا کرده. این سرود که اکنون “وطنم وطنم” نام گرفته، در زمان مظفرالدین شاه یک بار نواخته و بعد فراموش شد. “وطنم وطنم” دو روز پیش از انتخابات ۲۲ خرداد رسما به میرحسین موسوی تقدیم شد.
مظفرالدین شاه (۱۲۳۲−۱۲۸۵) از نه سالگی ولیعهد ناصرالدین شاه بود و شاید اگر پدرش ترور نمی‌شد، ولیعهد نیز از دنیا می‌رفت. با این‌همه او آنقدر پادشاهی کرد تا نخستین سرود ملی ایران برای اولین و آخرین بار هنگام ورودش به پاریس نواخته شود و چند ماه پیش از مرگش، فرمان مشروطه را امضاء کند.

سرودی که فقط یک‌بار نواخته شد
نخستین سرود ملی ایران در اصل موسیقی بدون کلامی بود که برای پیانو نوشته شد. این سرود را بیش از یک قرن پیش ژان باتیست لومر، نظامی موسیقی‌دان فرانسوی ساخت. او در دوران ناصرالدین‌شاه برای تدریس موسیقی به دانشجویان دارالفنون به ایران آمده بود و همزمان با مظفرالدین شاه در تهران درگذشت.
سال‌های آخر حکومت مظفرالدین شاه و دو شاه دیگر سلسله قاجار، سال‌های ناآرامی‌های گسترده و درگیری با مشروطه‌خواهان بوده است؛ پسرش، محمد علی شاه، آنقدر مشغول به توپ بستن مجلس شورای ملی بود که فرصتی برای شنیدن سرود ملی نداشت؛ شاه آخر قاجار، احمدشاه هم جوان و خام بود و از پس شرایط ملتهب آن روزگار برنمی‌آمد. در این اوضاع سرود ملی که مناسبتی برای نواختنش پیش نمی‌آمد فراموش شد. ظاهرا لومر این اثر را چند بار با ارکستر نظامی نیز اجرا کرده، اما نواختن آن در مراسم رسمی، جز همان یک بار در پاریس، دیگر تکرار نشد.
نخستین سرود ملی ایران در سفر مظفرالدین شاه به پاریس، برای اولین بار اجرا شد
سلسله‌ی قاجار از زمان ترور ناصرالدین شاه به سراشیبی افتاده بود. دو پادشاه آخر قاجار روی هم به اندازه‌ی نصف دوران ناصرالدین شاه هم سلطنت نکردند. هر دو هم خارج از ایران، یکی در ایتالیا و دیگری در فرانسه، از دنیا رفتند. دو شاه دودمان پهلوی نیز از این لحاظ سرنوشت مشابهی داشتند، گرچه دوران حکومت‌شان طولانی‌تر بود.

سرود “ملی” در مدح شاه و دودمان پهلوی
رضا شاه پهلوی در دوران پادشاهی خود (۱۳۰۴−۱۳۲۰) تنها یک سفر خارجی در سال ۱۳۱۳ به ترکیه داشت و رئیس جمهور این کشور، کمال آتاتورک را الگوی حکومت‌داری می‌دانست. همین سفر ضرورت و انگیزه ساخته شدن «سرود شاهنشاهی» شد. به رضا شاه خبر داده بودند، در مراسم استقبال از او لازم است سرود رسمی کشورش نواخته شود و دربار نوپای ایران تازه متوجه شد که سرود ملی ندارد. او نیز به یک انجمن ادبی و گروه موزیک ارتش دستور ساختن سرود را داد. به این ترتیب سرودی ساخته شد که همانطور که از نام و از متن آن پیداست بیش از آنکه «ملی» باشد، «شاهنشاهی» بود.
سرود رسمی دوران پهلوی با آرزوی زنده بودن “شاهنشه”ی شروع می‌شود که جاویدانی کشور از “فر” اوست. در سطر بعدی ادعا می‌شود: «کز پهلوی شد ملک ایران – صد ره بهتر زعهد باستان.» شاید بر اساس همین تصور، یا توهم، باشد که فرزند رضا شاه، هفت سال پیش از آن که تاج و تختش را از دست بدهد، در جشن‌های دو هزار و پانصد سال شاهنشاهی، جلوی آرامگاه بنیان‌گذار امپراتوری هخامنشی ایستاد و به او گفت:
کورش ، ما امروز در برابر آرامگاه ابدی تو گرد آمده‌ایم تا بتو بگوییم : کورش آسوده بخواب که ما بیداریم.
به هر تقدیر سرود شاهنشاهی تا سال ۱۳۵۷ سرود رسمی ایران ماند و حتا در سینماها و پیش از نمایش فیلم‌ها نیز پخش می‌شد.

« ای ایران » ، مشهور‌ترین سرود غیررسمی ملی
در دوران محمدرضا پهلوی سرود دیگری نیز ساخته شده که تا امروز، و حتا در جمهوری اسلامی، بیش از هر سرود دیگری از سوی مردم به عنوان سرود ملی پذیرفته شده: سرود «ای ایران» که شعر آن را حسین گل گلاب سروده و روح‌‌الله خالقی روی آن آهنگ گذاشته است. این سرود سال ۱۳۲۳ در دوران جنگ جهانی دوم ساخته شد و شعر ان ظاهرا در واکنش به اشغال ایران توسط نیروهای متفقین نوشته شده است.

«ای ایران» نخستین بار به صورت همخوانی گروه کر و در یکی از تالارهای دانشکده افسری کنونی اجرا شد. کمی بعد اجرا‌ی دیگری از این سرود با صدای بنان ضبط و از رادیو نیز پخش شده است. سرود ای ایران به دلیل محبوبیتی که میان اقشار گوناگون دارد، تا کنون به وسیله افراد و گروه‌های موسیقی گوناگونی اجرا شده. یکی از تازه‌ترین اجراهای «ای ایران» کار مشترک جمعی از هنرمندان سرشناس سینما و تئاتر است.

در سال‌های ابتدایی جمهوری اسلامی، سرود «ای ایران» به عنوان سرود ملی از رادیو و تلویزیون دولتی زیاد پخش می‌شد. این سرود هنوز نیز هر جا نیاز به تحریک عواطف و تهییج مردم احساس شود، مانند روزهای نزدیک به انتخابات، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به رغم استقبالی که از این سرود می‌شود، برخی معتقدند که بخش‌هایی از شعر آن بسیار اغراق‌امیز است.

جمهوری اسلامی و سرودهای ناآشنا
در جمهوری اسلامی دو سرود به عنوان سرود رسمی و ملی ساخته شده است. سرود نخست با عبارت «شد جمهوری اسلامی به پا…» آغاز می‌شد و در سال ۱۳۷۱ جای خود را به سرود کنونی جمهوری اسلامی داد. سرود جدید که در آن از تعبیرهایی مانند «پیام امام»، و «فریاد شهیدان» استفاده شده، مانند سرود نخست هیچگاه در میان مردم محبوب نشد. شعر و ملودی این سرودها چنان است که حتا در ذهن بسیاری از آنها که خواهان یا مجبور به تکرارشان هستند نیز نمی‌ماند.
غریبه ماندن این سرودها ظاهرا فقط شامل خود ایرانیان نمی‌شود. در ماه نوامبر سال ۲۰۰۹ در مراسم استقبال رسمی از محمود احمدی‌نژاد در کاراکاس، به جای سرود جمهوری اسلامی، سرود شاهنشاهی نواخته شد. دولت ایران این خبر را تکذیب کرد، اما فیلم‌های این مراسم به شکل وسیعی در اینترنت منتشر شده است.

احیای سرودهای ملی قدیمی
از سال‌ها پیش عده‌ای از موسیقی‌دانان تلاش‌هایی برای گردآوری سرود‌های ملی و میهنی ایران کرده‌اند. احیای نخستین سرود ملی ایران و ارائه‌ی اجرای جدیدی از آن، یکی از این تلاش‌ها به شمار می‌رود. این کار توسط ارکستر ملل ایران به عنوان بخشی از نخستین کنسرت این گروه در مهرماه سال ۱۳۸۴ در تالار وحدت اجرا شد. سرپرستی و رهبری این ارکستر را پیمان سلطانی بر عهده دارد.
آنگونه که پیمان سلطانی می‌گوید، این ارکستر قرار بود کار خود را با حمایت سازمان میراث فرهنگی ادامه دهد، اما این سازمان به وعده‌های خود عمل نکرد. به این ترتیب ارکستر ملل بزرگترین ارکستری است که از سوی بخش خصوصی حمایت مالی می‌شود. در این ارکستر مجموعه‌ای از سازهای شرقی و غربی همنوازی می‌کنند و اغلب نوازندگان ان را جوانان تشکیل می‌دهند.
سلطانی برخی از آهنگسازان را دعوت به همکاری کرد تا قطعات انتخاب شده را برای اجرا  توسط ارکستر ملل تنظیم کنند. یکی از این آهنگسازان سیاوش بیضایی بود که تنظیم سرود «ایران جوان» را بر عهده گرفت. ارکستر ملل در نخستین اجرای خود از گروهی از نوازندگان کشور ارمنستان و ۷۲ نوازنده ایرانی تشکیل شده بود. قرار بود یک گروه کر هم ارکستر را همراهی کند که اجازه‌ی رفتن بر صحنه را دریافت نکرد
ظاهرا گذاشتن شعر بر روی ملودی به جامانده از لومر فرانسوی، ابتکار رهبر ارکستر ملل بوده که اینکار را بر عهده‌ی بیژن ترقی گذاشت. بیژن ترقی، که اردیبهشت ۱۳۸۸ درگذشت، از معروف‌ترین ترانه‌سرایان ایران است. تقریبا خواننده‌ی مشهوری نیست که در شش دهه‌ی گذشته یکی از ترانه‌های ترقی را نخوانده باشد. بیژن ترقی اواخر عمرش گلایه می‌کرد که گرچه مردم هنوز ترانه‌های او را می‌شناسند و زمزمه می‌کنند، خودش سال‌هاست فراموش شده و کسی سراغش را نمی‌گیرد. سرود کهنسال ملی ایران در نخستین کنسرت ارکستر ملل، با شعر ترقی و صدای سالار عقیلی اجرا شد.

دست بردن در شعر بیژن ترقی
در برخی از اجراهای این سرود، از جمله اجراهای سالار عقیلی در تلویزیون، در دو جای شعر بیژن ترقی دست برده شده؛ یکی تبدیل “هم‌آواز” به “هوادار” در عبارت « بشنو سوز سخنم
که هم آواز تو منم بشنو سوز سخنم
که هم آواز تو منمبشنو سوز سخنم، که هم‌آواز تو منم» و دیگری افزودن «ز اصالت ایران کهن» بعد از عبارت «به صلابت ایران جوان.» مشخص نیست که سراینده سرود در جریان این تغییرات بوده است یا خیر. اما شواهد نشان می‌دهد که لااقل تغییر دوم اساسا برخلاف منظور او بوده است.
بیژن ترقی در یادداشتی که پس از اجرای نخست ارکستر ملل نوشته و در سایت رسمی ارکستر منتشر شده، نشان می‌دهد که در انتخاب کلماتش دقت داشته است. او می‌نویسد: «این سرود برای من تنها جنبه وطنی، ملی و میهنی داشت، بنا براین نه سیاسی بود نه چیز دیگری، برای همین با یک سوز خاص و با یک امید به آینده این سرزمین که امیدوارم جوانها آن را آباد کنند این ترانه را سرودم و اسمش را هم گذاشتم “ایران جوان”.» یکی از ویژگی‌هایی که این سرود را از دیگر سرودهای ملی متمایز می‌کند، اشاره به وجود اقوام و فرهنگ‌های مختلفی است که مردم ایران را تشکیل می‌دهند:
«همه با یک نام و نشان / به تفاوت هر رنگ و زبان …»همه با یک نام و نشان
به تفاوت هر رنگ و زبان
همه با یک نام و نشان
به تفاوت هر رنگ و زبان

دریا دادور، یکی از خوانندگان نخستین سرود ملی ایران
سلطانی در نامه‌ی خود که همان‌روز در بسیاری از پایگاه‌های خبری، از جمله سایت خبرگزاری سازمان میراث فرهنگی، منتشر شد، ارکستر ملل ایران را «نهادی فرهنگی و غیرسیاسی» معرفی می‌کند. او همچنین با اشاره به وظیفه‌ی «هنرمند واقعی در جهت رسانیدن جامعه به اهداف و آرمانهای انسانی»، یکی از رسالت‌های هنرمندان را خاموش نبودن و «بیان صریح آرمان‌های خود» عنوان کرده است.
سرود وطنم وطنم به وسیله خوانندگان و گروه‌های دیگری نیز در داخل و خارج از کشور اجرا شده است. از این اجراها می‌توان به دو خواننده‌ی سوپرانو در خارج، شقایق کمالی و دریا دادور، اشاره کرد. شقایق کمالی این اثر را بر اساس تنطیم سیاوش بیضایی خوانده و دادور همراه با پیانو و فلوت.
ویدئو کلیپ کار دریا دادور، که بسیار مورد استقبال قرار گرفته و ده‌ها هزار بار از سایت یوتیوب دانلود شده، به فیلم‌های قدیمی می‌ماند. بسیاری از منتقدان موسیقی یکی از ویژگی‌های کارهای دریا دادور را، که در اجرای این سرود نیز برجسته است، دقت و توانایی او در انتقال حس کلمات و شفافیت صدای او می‌دانند.

 

طریقه دانلود  : بر روی لینک کلیک کنید و پس از ورود به صفحه دانلود اقدام به دانلود فایل نمائید.

  حجم فایل : 16.77 مگابایت با لینک مستقیم

دانلود فایل صوتی وطنم

دانلود کلیپ تصویری وطنم

 English Translation

 منبع و رمز فایل :  ( در صورت نیاز )www.downallfa.com

 منبع
 

 • نوشته: ا.معین
 • تاريخ: ۵ خرداد ۱۳۸۹
 • ۸ نظر

 • Warning: Use of undefined constant csm_comment_form - assumed 'csm_comment_form' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/downall2/public_html/wp-content/themes/downallfa/comments.php on line 38

  ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت: